نویسنده : jaber lion ; ساعت ۳:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ اسفند ۱۳۸٧


سایت رسمی فدراسیون جهانی فوتبال روز گذشته در گزارشی به بررسی عملکرد باشگاه فوتبال پرسپولیس در 45 سال اخیر پرداخته است.

 به گزارش سایت رسمی باشگاه پرسپولیس در این مقاله عنوان شده است،

 اگر نام قرار باشد تعریفی از عملکرد و کیفیت داشته باشد، جای تعجب ندارد  که باشگاه پیروزی ایران که در فارسی معنی لغوی آن به معنای برتری و موفقیت است، به عنوان یکی از موفق‌ترین باشگاه‌ها در سطح ایران و قاره‌ آسیا شناخته شود.

باشگاه پیروزی که به واسطه نام اصلیش "پرسپولیس" مشهور است، دارای جایگاهی ممتاز و موقعیت اسطوره‌ای  در ایران بوده و برای چندین دهه یکی از قدرت‌های برتر ایران و تاثیر گذار آسیا بوده است.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، نگاهی به عملکرد این تیم بزرگ در طی 45 ساله گذشته دارد؛

باشگاه پرسپولیس در سال 1963 تاسیس شد. هرچند در آن زمان قدمت و اعتبار باشگاهی مانند شاهین را که در سال ۱۹۴۲تاسیس شده بود نداشت ولی در فاصله چهار سال بعد از تولد، با سرعتی خیره‌کننده پله‌های پیشرفت و شهرت را طی کرد که بخش عمده این موفقیت به دلیل استخدام بهترین بازیکنان فوتبال بود و همچنین تعطیلی باشگاه شاهین نیز به پرسپولیس کمک کرد که با شتاب بیشتری رشد کند به‌طوریکه تقریباً تمام بازیکنان شاهین به این تیم  تهرانی پیوستند.

تیم فوتبال پرسپولیس با حضور ستارگان نامی خود خیلی زود مطرح شد و در مسابقات 44 تیمی 1968 یکی از مدعیان قهرمانی بود. این دوره مسابقات  سرآغاز دوران تازه‌ای بود که موجب شد پرسپولیس از آن به بعد همیشه جزو مدعیان قهرمانی بود.

پرسپولیس  اولین قهرمانی محلی (لیگ منطقه‌ای ایران)  خود را در سال ۱۹۷۱با رکورد تکرار نشدنی ۱۴ بازی بدون باخت، 13 برد یک مساوی، کسب کرده، و پس از گذشت تنها دوسال در سطح ملی نیز سرخپوشان توانستند اولین قهرمانی خود در لیگ را (جام تخت جمشید) در سال 1973 به دست آوردند.

پس از این تاریخ، تیم فوتبال پرسپولیس دیگر هیچ عقب‌گردی نداشته به طوری‌که  موفق به کسب هفت قهرمانی دیگر در لیگ و سه عنوان قهرمانی در جام حذفی شده است.

در فهرست بلند بالای بازیکنان مشهوری که پیراهن پرسپولیس را برتن کرده‌اند، علی پروین با حضور در یک بازه زمانی ۱۸ساله از ۱۹۷۰تا ۱۹۸۸که هفت سال آخر  فعالیتش به عنوان بازیکن – مربی بوده، یکی از بزرگترین‌هاست. هافبک تاثیر‌گذار و بزرگ سرخپوشان بعد از کسب موفقیت‌های فراوانی مانند دو قهرمانی در لیگ برتر و یک قهرمانی در جام حذفی به یک اسطوره تمام عیار در ایران تبدیل شد. پروین همچنین در تیم ملی ایران نیز حضور ثابت و کلیدی داشت و در  دو قهرمانی آسیایی در سالهای ۱۹۷۲و ۱۹۷۶و صعود تاریخی به جام جهانی 1978 آرژانتین نقش تاثیرگذاری داشت.

دهه ۱۹۹۰دوران طلایی پرسپولیس بود، این تیم با حضور ستاره‌های جدیدی مانند علی دایی،  سرمربی کنونی تیم ملی ایران، مهدی مهدوی کیا و کریم باقری موفق شد  چهار عنوان قهرمانی در طی پنج فصل (1995-2000) را کسب کند.

پرسپولیس با وجود کارنامه درخشان و بی‌نظیر موفقیت‌های خود در ایران، در سطح آسیا فقط یک بار در سال ۱۹۹۱به قهرمانی دست یافته است  و آن وقتی بود که سرخپوشان با  برتری ۰-۱ در مصاف با المحرق بحرین به کسب این عنوان نائل شدند و از سال ۲۰۰۳که شیوه برگزاری مسابقات جام قهرمانان باشگاههای آسیا عوض شده، پرسپولیس موفق به صعود از مرحله گروهی نشده است.

حال رقابتهای جام قهرمانان در سال 2009 از راه رسیده و پرسپولیس که به عنوان قهرمان لیگ برتر ایران به این مسابقات صعود کرده، با الغرافه قطر، شارجه امارات و الشباب عربستان  هم‌گروه است. تیم فوتبال پرسپولیس با هدایت سرمربی جدیدپرتغالی خود نلو وینگادا و کاپیتانی هافبک بزرگ و مشهور سابق بایرن مونیخ   علی کریمی  (؟) به نظر می‌رسد حریف سرسختی برای سایر تیمهاست.

افتخارات:

لیگ حرفه‌ای ایران (8)
۲۰۰۸ ،۲۰۰۱ ،۲۰۰۱ ،۲۰۰۰ ،۱۹۹۹ ،۱۹۹۷ ،۱۹۹۶ ،۱۹۷۶ ،۱۹۷۴

 جام حذفی (3): ۱۹۹۱ ،۱۹۸۷، ۱۹۹۹
جام قهرمانی باشگاه‌های تهران (6):

  ۱۹۸۸ ،۱۹۸۷ ،۱۹۸۶ ،۱۹۸۴ ،۱۹۸۲و ۱۹۸۹ جام حذفی تهران: ۱۹۸۲ ،۱۹۷۹و ۱۹۸۷

جام حذفی تهران (3): 1972، 1982، 1987
جام برندگان جام آسیا: ۱۹۹۱


بازیکنان بزرگ تیم: حمید جاسمیان (1967- 1970)، بیوک
وطنخواه (1967- ۱۹۷۴(، همایون بهزادی (1967- 1974)، جعفر کاشانی (1967- 1974)، ابراهیم آشتیانی  (1967 - 1976)، علی پروین (1970 – 1988)، محمد پنجعلی (1976 – 1974)، فرشاد پیوس (1985 – 1988)، مجتبی محرمی (1988 – 1977)، احمدرضا عابدزاده (1994 – 2000) افشین پیروانی (1993 – 2004)، علی دایی (1993 – 1996 و 2003 – 2004)، کریم باقری (1996 – 1997 و 2002 - )
سرمربیان شاخص:

نلو وینگادا، علی پروین، وینکو بگوویچ، رینر سوبل، آری هان، مصطفی دنیزلی.افشین قطبی.

توضیح سایت رسمی باشگاه پرسپولیس: متن فوق به نقل از مقاله مورخ 4 مارس 2009 در سایت رسمی فدراسیون جهانی فوتبال بوده است هر چند مقاله اشتباهاتی مانند نام کاپیتان تیم، نام نبردن از اسطوره تعصب باشگاه پرسپولیس محمود خوردبین، فراموش کردن مربیان بزرگی مانند معلمین اخلاق مرحوم پرویز دهداری و مرحوم محراب شاهرخی، آلن راجرز، افشین قطبی و نام نبردن از بسیاری از بزرگان دیگر این تیم بزرگ  را داراست ولی جای بسی خوشنودیست که می‌بینیم امروز نام پرسپولیس تنها نامی بزرگ در ایران و آسیا نیست بلکه یک نام جهانی است.
كد تقويم

كد چت روم